Normandie

Francie

Cestovatelské perličky, doporučení z výletů po Francii. Sýry, vína a jiné dobroty. Nejlepší vyhlídky v Paříži. 30 nejlepších kilometrů na Azurovém pobřeží. 
 
Fotolia eifelka spring
Azuro
Idylický kraj jabloňových sadů a klidných krav, moštu a pronikavě vonících sýrů. Do tohoto kraje však spadají i větrem ošlehané pláže poloostrova Cotentin a zalesněné břehy Seiny. K nejvýznamnějším patří opatské kostely v Caen, mocný ostrov Mont-St-Michel a Monetova zahrada Giverny. Normandie obdržela jméno podle Normanů, kteří v 9. století ovládli ústí a povodí Seiny, Loiry a Rýna. Z plenitelů se stali usedlíci a hlavním městem stanovili Rouen – dnes kulturní město, jež vévodí východní části Normandie.

Rouen - místo upálení Johanky z Arku

Rouen, založený na nejnižším bodu, kde bylo možné vybudovat most přes Seinu, prosperoval z námořního obchodu a industrializace a stal se bohatým kulturním městem. Přestože byl ve 2. světové válce těžce poškozen, na pravém břehu se dochovalo mnoho historických památek. Rouen byl postupně keltským střediskem obchodu, místem římské posádky, vikingskou kolonií a od roku 911 hlavním městem normanského vévodství. V roce 1419, po obléhání ve stoleté válce, jej dobyl Jindřich V. O dvanáct let později zde byla na náměstí Place du Vieux-Marché upálena Jana z Arku.

Cathédrale Notre-Dame v Rouenu

Toto mistrovské dílo gotiky vyniká proslulým západním průčelím, které po stranách svírají dvě nestejné věže – severní Tour St-Romain a novější Tour du Beurre, jejíž stavba byla zřejmě financována z daní za spotřebu másla v období půstu. Nad prostřední věží s lucernou se pne neogotická vížka z litiny, vztyčená roku 1876. Prohlédněte si jemnou sochařskou výzdobu a kružbu severního Portailu des Libraires ze 14. století a jižního Portailu de la Calende (14. století).

Nejzajímavější je hrob Richarda Lví srdce, jehož srdce bylo uloženo zde, a nevšední polokruhová halová krypta z 11. století, znovu objevená v roce 1934.

Normandský most – Pont de Normandie

Zavěšený dálniční most se klene přes řeku Seinu spojující Le Havre a Honfleur v Normandii.
Jeho celková délka je 2 143,21 metrů. Přesto, že se zde platí dálniční mýtné, najdete zde i chodník, který umožňuje chodcům a cyklistům bezplatně se projít.
Most byl navržený Michelem Virlogeuxem, stavba byla zahájena v roce 1988 a trvala 7 let, most se otevřel dne 20. ledna 1995. V té době byl most i nejdelší lanový na světě, ale v roce 1999 byl překonán mostem v Japonsku.

Honfleur

Honfleur dnes patří k nejpůvabnějším přístavům v Normandii. V jeho srdci leží Vieux Bassin (Starý dok) vystavěný v 17. století. Najdete zde i četná muzea: v Musée de la Marine jsou k vidění památky na námořní minulost Honfleuru a ve vedlejším vězení se můžete proplést změtí normandských interiérů.
Musée Eugéne-Boudin dokumentuje půvab, jaký má město a ústí Seiny pro umělce, Musée Malraux se chlubí sbírkou Raoula Dufyho a dalších umělců.

Bazilika sv. Terezie z Lisieux

Svatá Terezie z Lisieux se narodila v roce 1873, někdy je označována jako „malá Terezička". V 15ti letech byla přijata do řádu karmelitek, ale její zdraví tvrdý život v klášteře nevydrželo a roku 1867 umírá na tuberkulózu. Sv. Terezie byla blahořečena v roce 1923 a kanonizována v roce 1925.

Svaté Terezie je zasvěcena úchvatná katedrála v Lisieux, která může pojmout až 4000 lidí a více než dva miliony návštěvníků za rok; je druhé největší poutní místo ve Francii.

Arromanches-les-Bains je obec v územní jednotce Calvados. Najdete zde pozoruhodné pozůstatky přístavu Mulberry. Tento přístav byl vyvinutý Brity ve druhé světové válce jako přenosný dočasný přístav s cílem usnadnit rychlé snižování zátěže a nákladu na plážích při vylodění Spojenců v Normandii.

Americký hřbitov a památník v Colleville

Roku 1944 zřídila americká armáda dočasný hřbitov, první americký hřbitov na evropské půdě ve druhé světové válce. Je zde pochováno 9387 amerických vojáků.

Omaha Beach (pláž Omaha) byl krycí název pro jeden z pěti sektorů invaze během druhé světové války. Pláž Omaha se nachází v Normandii u Lamanšského průlivu. I když uběhlo již 50 let, usedlíci stále nazývají pláže jejich krycími jmény.

Pointe du Hoc – je 30 metrů vysoký útes na pobřeží Normandie. Poskytuje nádherný výhled na kanál La Manche. Nachází se zde památník a muzeum věnované bitvě o Normandii. Mnoho z původních hradeb bylo ponecháno na místě a místo zůstává skvrnité s řadou bombových kráterů.

Bayeux bylo první město, osvobozené spojenci roku 1944, a válka v něm naštěstí nezpůsobila žádné škody. Dnes se kolem vznešených ulic Rue St-Martin a Rue St-Jean rozprostírá půvabné jádro s domy ze 17. a 19. století. Rue St-Jean s obchody a kavárničkami je určena pouze pro pěší. Nad městem se zvedá věž gotické Cathédrale Notre-Dame zakončená kopulí s lucernou. Pod souměrně uspořádaným interiérem se nachází krypta z 11. století zdobená zrestaurovanými freskami hrajících andělů z 15. století.

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd