Versailles

Francie

Cestovatelské perličky, doporučení z výletů po Francii. Sýry, vína a jiné dobroty. Nejlepší vyhlídky v Paříži. 30 nejlepších kilometrů na Azurovém pobřeží. 
 
Fotolia eifelka spring
Azuro

Jedna z nejvzácnějších a nejnavštěvovanějších památek ve Francii je bezpochyby Zámek Versailles, ležící 21 km jihozápadně od Paříže. Již 30 let zařazený na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, palác ve Versailles je jedním z největších úspěchů francouzského umění v 17. století. Bývalý lovecký zámeček Ludvíka XIII. byl změněn a rozšířen za vlády jeho syna Ludvíka XIV. , od roku 1682 zde sídlil královský dvůr.

Každému ze tří králů, kteří zde žili až do francouzské revoluce, se podařilo mnoho vylepšení, aby byl palác nejkrásnější. Zrcadlový sál, královy apartmány, Muzeum dějin Francie.... Zámek ve Versailles, sídlo moci až do roku 1789, pokračoval v rozvoji své krásy v průběhu staletí za vydatné podpory králů.
Zpočátku to byl jen skromný lovecký zámeček postavený Ludvíkem XIII., avšak Ludvík XIV. si vybral toto místo na stavbu paláce tak, jak ho známe dnes - vytvořil zde spojení královského absolutismu s klasickým francouzským uměním. V roce 1670 Ludvík XIV. nechal postavit velké apartmány pro krále a královnu, z nichž nejvíce reprezentativním úspěchem je Zrcadlový sál navržený architektem Francois Mansartem (1598-1666). Král dal na jeho okázalé zobrazení královské moci, aby zapůsobil na návštěvníky. Kaple a Opera byly postaveny v příštím století za vlády Ludvíka XV.
Palác má nyní 63 154 m2 a je rozdělen do 2300 částí. V roce 1789 zámek ztratil postavení jako oficiální sídlo moci, ale získal novou roli v 19. století – jako Muzeum dějin Francie, které bylo založeno na příkaz Ludvíka Filipa, který vstoupil na trůn v roce 1830.
Muzeum dějin Francie ve Versailles
Neuvěřitelné číslo 60 000 – to je počet děl sbírky ve Versailles, která pokrývá velmi rozsáhlé oblasti.
Muzeum dějin Francie nabízí chronologickou a tématickou vizi národních dějin. Král sesbíral ve Versailles bohatou sbírku hlavně obrazů a soch, v období od 16. do 19. století. To, co zahájil král Ludvík Filip, v tom se pokračuje ještě dnes, což dělá z Versailles jednu z nejbohatších francouzských ikonografických sbírek.
Velký Trianon (Grand Trianon)
Velký Trianon byl postaven architektem Julesem Hardouinem Mansartem v roce 1687 na místě „Porcelánového Trianonu", který Ludvík XIV. dal postavit v roce 1670, aby unikl nádheře dvora pod přístřeškem se svou láskou, madame de Montespan. Grand Trianon je asi to nejúchvatnější ze všech budov ve Versailles.
„Malý palác růžového mramoru" jak popsal architekt Mansart, který striktně dodržoval pokyny Ludvíka XIV., který byl velmi zaujat touto stavbou. Můžeme se nechat unést touto budovou, která elegantně propojuje intimitu, jemnost a velikost. Silně ovlivněn italskou architekturou, tento palác se rozprostírá na jednom podlaží, které se nachází mezi dvorem a zahradou, pokrytý plochou střechou, skrytý balustrádou, kdysi zdobený skupinami dětí a vyřezávanými postavami.
Oblíbený pro své francouzské zahrady, přesné a geometrické, naplněné všemi druhy oranžových květů a zelených keřů, to je mramorový Trianon.
Zahrady a park ve Versailles
V roce 1661 pověřuje Ludvík XIV. významného zahradního architekta André Le Nôtre vytvořením a rozvojem zahrady zámku Versailles, která je podle jeho názoru stejně důležitá jako zámek. Práce se provádí ve stejné době jako stavba paláce. Ale André Le Nôtre nepracuje sám, dalšími jsou: Jean-Baptiste Colbert, dozorce budov, Charles Le Brun, který navrhl velké množství fontán a soch, a později architekt Jules Hardouin-Mansart. Sám král si nechal předložit všechny projekty a chtěl vidět všechny detaily.
Zahradní architektura vyžaduje obrovské množství práce, jsou potřeba obrovské vozy zeminy na záhony, kde dříve byly pouze lesy, louky a mokřady. Stromy jsou přepravovány nákladními vozy ze všech provincií Francie, tisíce mužů i celé pluky se podílejí na tomto významném projektu.
Malý Trianon (Petit Trianon)
Malý Trianon ležící severozápadně od zámku ve Versailles, dostala Marie Antoinetta darem, aby si odpočinula od dvora a dvorských povinností. Královna upravila zámeček podle svého vkusu, salóny jsou velmi vkusně vybaveny kvalitním drahým nábytkem, obrazy a dalšími skvostnými uměleckými díly. Zajímavé je, že zařízení bylo v tehdejší době napodobováno u celého dvora.
Vesnička Hameau de la Reine – je malá vesnička, kterou si nechala Marie Antoinetta vybudovat ve versailleském parku. Tato vesnice byla postavena pro rozptýlení královně, ale neměla nic společného se skutečným životem na venkově. Byl zde statek, mlýn, rybník atd.
Vše muselo být vedeno v naprosté čistotě, aby královna a její přítelkyně mohly kdykoliv tato místa navštívit.
Výdaje na zařízení zámku, uznávané slavnosti a divadla, to vše bylo považováno za nehospodárné. Dvoru se také nelíbilo, že na zámeček nebyl dovolen vstup dvorské šlechtě.
Marie Antoinetta, nejmladší dcera Marie Terezie, rakouská princezna a manželka Ludvíka XVI. zůstává jednou z nejvíce fascinujících postav v historii Versailles. Zábava organizovaná královským dvorem, sobě vlastní neochota k ceremoniálům, královna postupně přitahuje hněv veřejného mínění, což vede k tragickému konci během francouzské revoluce.
Ludvík XVI. byl popraven po vykonstruovaném procesu dne 21.ledna 1793. Marie Antoinetta byla dne 16. října 1793 sťata gilotinou na náměstí Place de la Concorde.

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd