To nejlepší z Paříže

Francie

Cestovatelské perličky, doporučení z výletů po Francii. Sýry, vína a jiné dobroty. Nejlepší vyhlídky v Paříži. 30 nejlepších kilometrů na Azurovém pobřeží. 
 
Fotolia eifelka spring
Azuro

Paříž je hlavní město s více než dvěma miliony obyvatel a největší město Francie. Paříž je kosmopolitní město a jedna z nejvýznamnějších metropolí západního světa. Řeka Seina rozděluje město na severní část (Rive Droite „pravý břeh") a jižní část (Rive Gauche „levý břeh"). Paříž je administrativně rozdělena na 20 okrsků. Paříž je důležitým politickým, hospodářským a kulturním centrem Francie a také jeho největším dopravním uzlem, město je sídlem UNESCO, OECD a Mezinárodního trestního soudu.

Paříž má rozlohu 105,4 km2, nachází se v mírném podnebném pásu, průměrná roční teplota je zde 10,8 stupňů Celsia. Nejteplejším měsícem je červenec, nejchladnějším leden.
Nejznámější památky v Paříži
Eiffelova věž
Eiffelova věž byla vybudována pro Světovou výstavu v roce 1889 a zároveň u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce. Dominantou Paříže měla být pouze dočasně. Navrhl ji Gustave Eiffel a musela čelit ostrým výpadům estetiků 19. století. Do roku 1931, kdy byla dokončena Empire State Building v New Yorku, byla největší stavbou světa (324 m).Eiffelova věž inspirovala mnohé odvážlivce k šíleným kouskům. V roce 1912 se pařížský krejčí rozhodl slétnout z věže pouze v plášti nahrazujícím křídla. Vrhl se vstříc smrti před davem diváků.
Výhled z Eiffelovy věže
Za jasného dne můžete dohlédnout až do vzdálenosti 72 km a uvidět katedrálu v Chartres.
Dvoupodlažní výtahy mají omezenou kapacitu a v turistické sezoně se mohou tvořit fronty. Čekání vyžaduje trpělivost a jízda je vhodná spíš pro ty, kteří netrpí závratí.
Eiffelova věž má tři patra:
První patro je ve výšce 57 metrů a dostanete se sem výtahem, nebo pěšky po 360 schodech. Nachází se zde pošta.
Druhé patro (115 metrů) od prvního dělí 359 schodů nebo několik minut jízdy výtahem. Nachází se zde Restaurace Julese Verna a patří k nejlepším v Paříži a nabízí nejen výtečné jídlo, ale skýtá i úžasný panoramatický výhled.
Třetí patro ve výšce 276 m pojme najednou 800 návštěvníků.
Eiffelovo dílo ocenil Antoine Bourdell, který v roce 1929 umístil pod věží jeho bustu.
Tuileries a Opéra
Vznešený duch této čtvrti je stále patrný v Grand Boulevards, které v 19. století navrhl baron Haussmann. V okolí Opery spatříte bankéře, návštěvníky divadel, turisty i nakupující. Přitahuje je sem nespočet prodejen a obchodních domů, od nejexkluzivnějších až po obyčejné s „lidovými" cenami. Mnohem starší atmosféra na vás dýchne v obchodních pasážích s prosklenými střechami z 19. století. Říká se jim galeries nebo passages a do někdejší krásy byly zrestaurovány v 70. letech. Galerie Vivienne, nejluxusnější z nich, se pyšní složitou mozaikovou podlahou. Autentičtější vzezření však mají Passage des Panoramas, Passage Verdeau a uzoučká Passage des Princes. Tyto uličky oplývají prodejnami s lahůdkami všeho druhu. Výlohy jsou plné drahých džemů, koření, paštik, hořčic a omáček, nad nimiž se sliny jen sbíhají.
Čtvrť Tuileries, ležící mezi Operou a řekou, je na západní straně vymezena rozlehlým náměstím Place de la Concorde a na východní palácem Louvre, v němž se snoubí jedna z největších uměleckých sbírek světa s avantgardní skleněnou pyramidou I. M. Peie. Elegantní náměstí a francouzské zahrady propůjčují této čtvrti osobitý charakter. Kromě památníků monarchii a umění se tu setkáte s nejnápadnějším moderním přepychem. Na Place Vendome, s exkluzivními klenotnictvími a luxusním hotelem Ritz, proudí davy bohatých a elegantně oděných lidí. Rovnoběžně se zahradami Jardin des Tuileries vedou dvě nejvýznamnější obchodní ulice Paříže, Rue de Rivoli a Rue St-Honorés, s drahými butiky, knihkupectvími a luxusními hotely.
Sacré Coeur
Po vypuknutí prusko francouzské revoluce, dva obchodníci přísahali, že bude-li Paříž ušetřena, postaví chrám. Tak se stalo. Bazilika byla dokončena 1914, vysvěcena roku 1919. Po Eiffelově věži se jedná o druhý nejvyšší bod v Paříži. Zvonice skrývá jeden z nejtěžších zvonů na světě - 18,5 tuny a srce zvonu váží 850 kg.
Sainte Chapelle
Úchvatnou kapli nechal postavit Ludvík IX, aby uchoval Kristovu trnovou korunu. Nádherná kaple s věží 75 metrů. Nenechte si ujít okno s výjevem umučení Ježíše Krista, Okno s vyobrazením cesty relikvií, rozetové okno a schody apoštolů.
Muzeum Louvre
Muzeum uchovává nejvzácnější sbírky na světě. Uchvátí Vás obrovská skleněná pyramida z roku 1989, ze které je přístup do všech galerií. Pod touto pyramidou se nachází hlavní vchod. Díla zabírají čtyři podlaží a jsou uspořádány podle země původu. Naleznete zde Monu Lisu od Leonarda da Vinciho, Venuši z Mélu, Koně z Marly.
Při prohlídce Louveru je dobré si vyčlenit předem oddělení a díla, která chcete navštívit. Nejrozsáhlejší jsou sbírky obrazů. Ohromující je také rozsah blízkovýchodní, egyptské a řecké kultury. Mnohé zaujmou sbírky užitého umění - šperky, nábytek, hodiny, tapiserie, sklo, příbory, porcelán, koberce, vědecké přístroje a brnění. Návštěva tohoto muze určitě zabere více než jedno dopoledne a je vhodná pro opakovanou návštěvu Paříže. V areálu uvidíme Jardin du Carrousel, zahradu, která kdysi vytvářela velkolepou přístupovou cestu k Tuilerijskému paláci. Budování Louveru probíhalo od roku 1515 a průběžně jej rozšiřovali mnozí panovníci až do roku 1989. V areálu také uvidíme Triumfální (Vítězný) oblouk, který byl postaven na oslavu Napoleonových vítězství.
Zámek a zahrady ve Versailles
Chlouba krále Slunce, Ludvíka XIV. toto sídlo mohlo najednou ubytovat až 20 000 osob. Zahrady jsou plné bazénů, fontán, soch, chodníčků. Nenechte si ujít zámek, francouzské zahrady, Velký a Malý Trianon. Zámek se pyšní přepychovými pokoji, Mramorovým nádvořím. V Ložnici královny rodily před zraky dvora královny Francie královské potomky. Králova ložnice - místo, kde zemřel Ludvík XIV. V Zrcadlovém sále byl podepsán versailleský mír, který ukončil I. světovou válku a odehrávaly se zde státní oslavy.
Centrum Pompidou
Budova překvapí návštěvníky umístěním schodů a výtahů, které nejsou uvnitř budovy, ale vně. Toto kulturní a výstavní centrum obsahuje 50 000 uměleckých prací, 42 000 umělců a zahrnuje všechny směry výtvarného umění, od malířství a sochařství, až o film, architekturu či design.
Lucemburské zahrady - Jardin du Luxembourg
Nejoblíbenější park v Paříži, o velikosti 25 hektarů. V parku jsou umístěny sochy francouzských královen a Jenovéfy, patronky Paříže.
Notre Dame
Chlouba gotické architektury, založená v roce 1163, stojí na místě původního římského chrámu. Nenechte si ujít rozetová okna a opěrný systém katedrály. Věž kostela má 90 metrů. Hlavní loď protíná příčná loď s rozetovými okny s průměrem 13 metrů. Právě zde byli korunováni králové a císařové a požehnání přijímali královští křižáci.
Čtvrť Invalides
čtvrti dal název impozantní hotel des Invalides, který nechal zbudovat pro vojáky a veterány Ludvík XIV. Uprostřed je Dóm s Napoleonovou hrobkou. Naleznete zde také vojenské muzeum, dokumentující vojenskou historii od doby kamenné až po 2 světovou válku.
Latinská čtvrť
Knihkupectví, kavárny, kina a džezové kluby zaplňujují tuto starobylou čtvrť mezi Seinou a Lucemburskými zahradami. Je zde mnoho škol. Dnes zde najdete levné obchody, butefy, labyrinty úzkých a dlážděných uliček. Ulice jsou plné exotického zboží, avantgardních divadel a kin. Sorbona je dominantou této čtvrti na břehu Seiny.
Pantheon
Kostel nechal postavit Ludvík XV, když se uzdravil po těžké nemoci. Kostel zasvětil sv. Jenovéfě. Kostel má neklasicistní fasádu. Začal se stavět v roce 1764 a byl dokončen v roce 1790. Po revoluci se stalo místo odpočinkem hrdinů. Do roku 1885 byl několikrát vysvěcen a odsvěcen. Reliéf na vstupu představuje Matku Zemi udělující vavříny. Budova má tvar kříže s velikou kopulí uprostřed. Součástí je také krypta, kolonáda kolem kopule, hrobky slavných či pomník Diderotovi.
Notre-Dame
Žádná jiná budova není tak úzce spjata s dějinami Paříže jako Notre-Dame. Tuto katedrálu nechal na místě římského chrámu postavit biskup ze Sully v roce 1159. Základní kámen byl položen roku 1163, kdy začala pro zástupy gotických architektů a středověkých řemeslníků dvě staletí dřiny. Od té doby se v katedrále odehrály velké události francouzské historie, včetně korunovace Jindřicha VI. v roce 1422 a Napoleona Bonaparta v roce 1804. Během Velké francouzské revoluce byla odsvěcena a překřtěna na chrám Rozumu. Rozsáhlou renovaci (včetně postavení věže a vytvoření chrličů) provedl v 19. století architekt Viollet-le-Duc.
Nezapomeňte na:
  • Galerie des Chiméres – z římsy katedrály zlověstně shlížejí legendární chrliče (chiméres).
  • Západní rozeta – toto okno znázorňuje Pannu Marii v medailonu sytých červených a modrých barev.
  • Galerii králů – představuje 28 kamenných judských králů.
  • Portál Panny Marie – krásnou kompozici soch ze 13. století tvoří Panna Maria obklopená světci a králi.
  • Příčná loď – byla postavena na počátku panování Filipa Augusta ve 13. století.
  • Jižní rozeta – toto okno na jižním průčelí se sochou Krista uprostřed má průměr neuvěřitelných 13 metrů!
  • „Májové" malby - tyto náboženské obrazy, například od Charlese Le Bruna a Le Sueura, věnovaly katedrále pařížské cechy každý rok na 1. máje v letech 1630-1707
  • Klenotnice – obsahuje církevní poklady katedrály, včetně starých rukopisů a relikviářů
Štíhlá věž (sanktusnik) – navržená Viollet-le-Dukem sahá do výšky 90 metrů

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd