To nej z Malopolska

Polsko

Cestovatelské perličky z návštěv Polska. V čem se podobá Brno a Krakov? Bigoš budete jíst lžící nebo vidličkou? 
 

Fotolia krakov

Pixmac000068775405

DSC 0180Kaple vytesaná ze soli a telefonní signál 120 metrů pod zemí. Krakovský drak a jeskyně Dračí jáma. Rodný dům Jana Pavla II jedno z nejvíce srdcervoucích míst na světě - Osvětim. Vše pod patronátem UNESCO. Ochutnejte Malopolsko.

1) Vělička

Zkoušeli jste někdy telefonní signál 122 metrů pod zemí?

Věděli jste, jak dojde k výbuchu plynu a závalu v dole. A že koně, kteří pomáhali v dolech tam žili celý život? I ti nejotrlejší žáci stojí v němém úžasu ohromeni krásou kaple svaté Kingy vytesané v soli, včetně oltářů a soch. Ti, co mají roupy vyzkoušejí těžbu na vlastní kůži.Jeden z nejstarších dolů v Evropě, patřící na seznam UNESCO. Legendární princezna Kinze a jejím prstenu, která se provdala za Boleslava Stydlivého před více než 700 lety. Komentovaná prohlídka Vás zavede více než 120 metrů pod úroveň země. Navštívíte 20 monumentálních komor na 2,5 kilometrech.

Tip: vyzkoušejte v restauraci telefonní signál. Rodiče budou překvapení, když jim napíšete, že jste 125 metrů pod zemí s fungujícím mobilem.

Fotolia 44466505 XS

Solné doly ve Věličce: Vše ze soli. Můžete i ochutnávat :-) A ti odvážní si vyzkouší práci v dole na vlastní kůži.

DSC 0028

Chvíle volna a pár fotek z náměstí ve Věličce je na světě

   
    

2) Krakov

V Krakově mají také draka. Jako Brňáci. Navíc malebné středověké centrum a výtečné pirohy za babku. Projděte se po královské cestě, která sloužila nejen korunovacím ale také vjezdům monarchů do města. Potkáte spoustu zajímavých míst.

  • Krakovský rynek (Rynek Glowny)

největší středověké náměstí v Evropě. Náměstí vzniklo, když tataři Krakov zničili (ve 13. století) a Boleslav Stydlivý je nechal znovu postavit.
Tip: nezapomeňte si sednou a chvíli odpočívat a jen tak nerušeně pozorovat život a ruch náměstí

Fotolia 40884507 XS

Pozornost na Hlavním náměstí poutá Sukenice

  • Mariánský kostel

Kostel zde stával od 13. století. V 15 století zažil velké zemětřesení a zřítil se mu strop. Na fasádě najdete sluneční hodiny. A na věži Henjalici v celou hodinu uslyšíte troubení hejnala. Melodii vytrubují tradičně již 700 let. Jednou jedenkrát zazněla jiná píseň. A to když zemřel papež Jan Pavel II.

Tip: mrkněte na strop připomínající hvězdnou oblohu a dřevěný vyřezávaný oltář.

DSC 0114

 

  • Dračí jáma

Jeskyně pod hradem Wawelem, podle legendy obývaná drakem. Draka chrlícího každých 15 minut oheň najdete před vchodem do jeskyně.
Tip: objednejte si prohlídku této krasové jeskyně. Je 12 - 16. milionů let sterá.

DSC 0090

Barbakan - středověké opevnění města Krakova

  • Muzeum Oskara Schindlera
Ocitáte se v železničním vagonu na počátku 2. světové války. Kolem Vás ústřižky novin, dobový nábytek, nacistické letáky.
Multimediální autentická výstava zaměřená na válečné dějiny a židovskou komunitu Krakowa. Vystupujete a nacházíte se na ulici, před Vámi červená vlajka s hákovým křížem a plagátovací plochy připomínající horečné události počátku války. Procházíte náměstím, vidíte dobové obchody a kus kolejí s tramvajovým vagonem. Ještě kousek a jste v židovském ghetu. Přímo v bytě rodiny. Jedna místnost ve které se vaří, spí a suší prádlo. Jdete dál, jste opět na ulici. Vidíte a slyšíte tanky, kulomety, ostnaté dráty, dětský kočárek, popadané zdi, hřbitov. Nakonec dojdete do kanceláře Oskara Schindlera, německého obchodníka, který zachránil více než 1200 židů před smrtí v koncentračním táboře.
Tip: zkuste si v muzeu Fabryka Oskara Schindlera zajistit českého průvodce. Prohlídka tak dostane jiný rozměr. 

3) Kalvárie Žebřidovska

Poutní místo s kostelem a mnoha dalšími sakrálními stavbami uprostřed lesů Malopolského vojvodství.
Wadovice
Rodiště Jana Pavla II. Prvního slovanského papeže. Projděte si jeho rodný dům. Uvidíte kde trávil čas modlitbami, kde se učil, co rád dělal ve volném čase i jeho osobní předměty. Věděli jste, že rád hrál ochotnické divadlo?

4) Osvětim

Památník obětem holocaustu. Nacisté zde zavraždili na 1,5 milionů obětí. Výzkumy stále pokračují. Navštivte se studenty toto smutné místo a uctěte památku obětí nelidských zločinů.
Tip: Uctěte památku malou kytičkou,kterou studenti položí na pomníky. Nedoporučuje se dětem mladším 14 roků.

DSC 0064DSC 0065

Ruiny plynové komory a krematoria

Osvětim. Místo, kde lidé ztratili sami sebe.

DSC 0065

Osvětim, synonymum lidského utrpení a strádání. Původně jako nástroj teroru pro Poláky, později pro celou Evropu. Zaměřeno na Židy, Romy a všechny, kteří se režimu nehodili. Přestože jsem navštívil...

 

Na 3 dny k polským sousedům

wroclav

Krásné zámky s bohatou historií, pevnosti se šrámy válek, výtvory umělců i matky přírody. Seznamte se s Dolnoslezským vojvodstvím. Zemí ovlivněnou válkami a nezvanými hosty, kteří se na nic neptali...

 

Byli s námi v Polsku

     

Zájezdy do Polska

 

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd