Česky Podyjí, "rakousky" Thayatal

Rakousko

Cestovatelské čtení o Rakousku. Kde se ukrývá srdce Habsburků? Vídeň: město císařů. Jak to chodí v Rakousku o Vánocích?
 
hardeg1Nejmenší a přesto fascinující národní park na obou březích Dyje, třpytivý svět drahokamů či středověký hrad Hardegg za ostnatým drátem. Že nechcete skončit v nejlepším? Dejte si nášup. Hoďte minci do studny hluboké více než 50 metrů ve zřícenině hradu Kaja, šoupejte v zámeckých papučích po zámku Vranov nad Dyjí, projeďte se na lodi a objevte kouzlo elektřiny v místní elektrárně.
 

Ráno tam a večer zpět - jednodenní varianta školního výletu

Podyjí má své kouzlo zejména v jeho dostupnosti. Pokud chcete být na večerní zprávy doma, stihnete vstoupit na středověký hrad Hardegg, vykutat pár třpytivých polodrahokamů, protáhnout těla naučnou stezkou a ještě nakoupit něco dobrého v místním supermarketu.

 Podívejte se na cestovní itinerář 

 

Jeden den v Rakousku a druhý v Čechách - dvoudenní variana školního zájezdu

Za dva dny se porozhlédnete po celém Podyjí. První den vyšplhejte na zříceninu Kaja, prokutejte se ve škole k prvním amtetistům, oddechněte si na Hardeggu a zakončete vyhlídkou.

A na druhý nechejte prohlídku zámku a vodní elektrárny ve Vraně nad Dyjí. Dopřejte si odpočinku na vyhlídkové platbě lodí a podívejte se na poslední místo se Železnou oponou.

 

Podyjí zblízka

Pusťte si amytestovou žilou

Maisau, město drahokamů se štolou s největší volnou ametystovou žílou na světě je obklopena zábavním parkem. Kutejte, dolujte, hledejte. Už máte plné kapsy? Nebo se na vás štěstěna neusmála? Nevadí. Na památku si vyberte ametyst svého srdce z místní pokladnice.
http://www.amethystwelt.at/amethyststollen/

20170505 114145

Nejdříve se podíváte do hlubin Země, jak vlastně ametyst vziká.

20170505 114804

Poté kouknete do štoly...

20170505 105408

Samozřejmě je třeba pokoupit "suverény"

20170505 125610

a nakonec všichni nafasují kyblíky, krumpáčky a jde se kutat...

20170505 164913

Vykutá každý. Záruka úspěchu. Mají na to speciální fígle. A když ne - můžete si sáhnout do místní pokladnice. Avšak pozor! Odnést si může každý jen co se mu do hrsti vejde!!!

Středověký hrad Hardegg

Máte raději pohodlí a procházku nebo si dáte trochu do těla s příslibem krásných výhledů na Dyji? Z Čížova nebo od Vranova? Obě cesty vás zavedou k Hardeggu, středověkému hradu tyčícímu se 500 metrů nad hraniční lávkou na rakouské straně. Za prohlídku rozhodně stojí kolekce zbraní a upomínkové sbírky na císaře Maxmiliána Mexického, obrazy z popravy či posmrtná maska.

hardegg

Krásné vyhlídky na hrad Hardegg

hardegg 2

ze všech stran...

jonasek

Prostě jak ona dlani.zricenina

Zříceninu musíte samozřejmě důkladně prozkoumat ze všech stran. 

Chýše s výhledem

Berou vám krásné výhledy dech? Vyšlápněte si na zříceninu hradu Kaja (česky Chýše) a vychutnejte si úchvatný pohled na lesy národního parku. Až se nabažíte výhledů, probádejte palác původního středověkého hradu, kašnu, zbrojnici, kapli i hladomornu.

Thaya neboli Dyje

Podyjí je vlastně nejmenším národním parkem v České republice. Na dlouhou dobu byl oddělený od své rakouské poloviny ostnatým drátem, aby se dnes stal symbolem spojnice dvou zemí, symbol propojení a setkávání na dvou březích řeky Dyje. Cíl mnoha turistů, kteří prošlapou v pohorkách neporušenou přírodou s mnoha památkami.

Květinový zámek Vranov nad Dyjí

Jedna z nejpozoruhodnějších světských staveb středoevropského baroka. Rozkvět zažil Vranov až za držení polských Mniszeků, kteří se zasadili o výrobu kameninového zboží v místní továrně. Přeneste se do baroka a nechte se okouzlit živou zelení, která doplňuje autentický interiér.
https://www.zamek-vranov.cz/cs

001 vranov.serpent

Pohádkový Bítov

Máte rádi pohádky?Pak navštivte hrad Bítov stojící na Vysoké skále v zákrutě řeky Želetavky. Hrdý obránce opředen mnoha pověstmi. Přijďte si poslechnout třeba tu “O šílené rybářce”, “Jak polákovi spadla hlava” nebo “O padajícím knězi”. Vyberte si ze čtyř prohlídkových okruhů. Nudit se rozhodně nebudete.

https://www.hradbitov.cz/cs

Vodní elektrárna Vranov nad Dyjí

Jste přesyceni historií? Z krás přírody už vás bolí nohy? Co takhle návštěva elektrárny? Vodní dílo, které zkrotilo Dyji. Prohlédněte si velín, turbíny a nasajte informace při prohlídce technického zázemí. Ideální pro školní výlety. Zcela zdarma.
http://www.elektrarna-vranov.cz/

Na výlet plavmo

Elegantní vyhlídkové lodě brázdící vody Vranovské přehrady vám z jiného úhlu představí majestátní Vranovský zámek, Bítovský hrad i blízký Cornštejn. Tak kterou hrdou krasavici si vyberete? Valentýnu, Viktorii nebo snad Poseidon?

Železná opona v Čížově

Věřte, že je to poslední místo, kde uvidíte železnou oponu a kde na vás z ostnatého drátu z vysokým napětí zamrazí až konečcích prstů.

Zřícenina Cornštejn

Jste romantik tělem i duší? Připište si do itineráře zříceninu hradu Cornštejn, která je řazena mezi nejromantičtější místa jižní Moravy. A protože příkladyvarují tak si vyslechněte pověst O bílé paní, která skočila z okna nebo O sudu plném zlata, který se vynořuje ze studny na květnovou neděli.

Nový Hrádek u Lukova

Němý svědek válečných dějin obklopený jedinečnou přírodou národního parku Podyjí.
https://www.novy-hradek.eu/cs

Zámek Reugers v Riegersburgu

Barokní zámek hraběte Khevenhüllera. Idylické místo, ve kterém několikrát přenocovala Marie Terezie. Prohlédněte si funkční panskou kuchyň i nejstarší psí hřbitov v Rakousku. Nebojte se, prohlídky jsou v češtině.
https://www.schlossruegers.at/

Rozhodnete-li se na vyrazit na otočku nebo na celý víkend, věřte, že Podyjí podmaní jak turistu, tak milovníka historie. 

 Školní nebo kolektivní zájezd Podyjí
 
 
 
Vídeň aneb zítra je také den

Fotolia 77699381 XSVídeň, známá jako brána mezi východní a západní Evropou, je přímo napěchovaná historií, kulturou a tradicí. Je tedy s podivem, že většina z nás ji proběhne za jeden den. Jedna památka střídá druhou...

 
 
Barokní Schöbrunn konkuruje Versailles
Barokní Schönbrunn konkuruje Versailles

Fotolia 55065857 XS schoenrunnChystáte se do Vídně? Připište si na seznam rakouských krás zámek Schönbrunn. Letní sídlo Habsburků, Marie Terezie i známé císařovny Sisi. Jen 20 minut od samého centra Vídně. Nenechte si ujít kouz...

 

Byli s námi v Rakousku

     

Školní zájezdy do Rakouska


 

 

Jsme členy asociace

AČCKA 25 let s vámi

Sledujte Facebook

Odebírat žurnál

Váš e-mail
(*)
Vepište svůj email
(*)
Pro pokračování prosím potvrďte souhlas se zpracováním osobních udajů
zpracováním osobních údajů
(*)
Zaškrtněte pole prosím.

Uspořádejte si svůj zájezd