• Jak se změnil cestovní ruch?
  • Dá se nyní cestovat s chutí a radosti, nikoliv se strachem?
  • Kdy to skončí?
  • Budeme už navždy cestovat pouze do Jeseníků a do Krumlova?

 

Kapitolu nářků přeskočím

Není žádnou novinkou, že cestovní kanceláře jsou na dně. A kdo není. Takových oborů je více. Všichni jsme dostali ťafku. Pojďme se tvářit, že je to podnikatelské riziko. Přeskočím nyní kapitolu nářků a bědování, jelikož všichni sledujete zprávy, tak asi tušíte, jak na tom jsme my, cestovky. Konec, zvonec.

Češi se s výlety do Varů a do Krumlova nesmíří

Máme za sebou půlrok, kdy většina z nás vyrazila s rodinkou do Karlových Varů, Prahy nebo do Českého Krumlova. Zapůsobily na nás velkolepé zvací kampaně, vouchery na ubytování, vstupy zdarma. Dobře provedený marketing. Klobouk dolů. Podpořili jsme tuzemské podnikatele. V pořádku.

Bylo to pěkné, ale Českou republiku už docela známe, že?

Co tam máte dál?

Za posledních 30 let si zvykli Češi vyrazit po Evropě a ještě dále. Jak se jim zachce, kdy se jim zachce. Mladí jezdí s batůžkem s minimálními náklady, starší si dopřávají luxusní pobyty, dobrodružné výjezdy a exotické dovolené, o kterých se jim v dobách komunismu nesnilo.

Musíme se mít odkud vracet

Naše republika je nádherná! To bezesporu ano. Všichni milujeme svou zemi. Máme tu malebné louky, středověké památky, vesničky, skanzeny, hory, skvělé jídlo, služby na úrovni.

Ale pokud si máme vážit toho, co tu máme, je třeba si udělat rozhled a nadhled. Ten získává velká většina lidí právě díky cestování a poznávání jiných národů, kultur, zvyků.

Chceme se sem přece rádi vracet. Tak musíme mít odkud se vracet.

Češi zjišťují, že se cestovat dá i v době COVIDu. Jen chtít.

A Češi chtějí. Pomalu ale jistě se přestáváme bát a začínáme se spoléhat na svůj rozum a úsudek, který si každý vyvodí ze zpráv, které na nás stále proudí.

Ano. Může se stát, že během pobytu, se dostane naše země, nebo země, ve které si užíváte své vzrušující cestovatelské radovánky na špatnou stranu semaforu.

Na semafor jsme si už zvykli

Ukazuje se, že jsme ochotni přijmout riziko, které s tím souvisí. Doba se změnila, ale jedno zůstává. Cestování stojí, stálo a vždy bude stát spoustu peněz. Mraky peněz utrácíme za suvenýry, v restauracích za mořské plody, předražené vstupy a jiné skvělé konzumní zážitky. Když tedy chceme i nadále cestovat a užívat si, je třeba zahrnout do rozpočtu i pár stovek navíc pro případ, že si budete muset nechat udělat testík.

Troufám si také tvrdit, že při jednodenních výjezdech je pravděpodobnost, že bude některá země zablokována, téměř nulová.

Představte si, co nejhoršího se může stát a nakonec zjistíte, že to není tak hrozné, jak to vypadá a vyřešit se dá lecjaká svízelná situace.

Odvážným štěstí přeje

Mnoho Čechů v létě už zjistilo, že vyrazit mohou a nic se nestane.

Kdo sebral letos odvahu a vycestoval kupříkladu do Říma, mohl vidět Fontánu di Trevi bez obležení turistů. Neuvěřitelné! Tohle se nikdy nebude opakovat. Doufejme. Dodávám s pokorou.

S klienty jsme se dokázali vždy domluvit. Děkujeme!

Ukázalo se, že každá situace je řešitelná. Naší CK se podařilo domluvit se se všemi klienty. V klidu a rozumně. Ukázalo se, že máme vaši důvěru, o kterou jsme usilovali od roku 2009 a tu jsme neztratili ani v této šílené době. Pokud někdo přišel o část platby, bylo to naprosté nezbytné a přijatelné minimum. Kde to šlo, vrátili jsme bez reptání všechno. Kde to nešlo (pokud peníze drží hotel), tak se zájezdy posunuly na podzim či jaro. Všechno je řešitelné, když se snaží obě strany. Ani jsme nepotřebovali vládní předpisy a nařízení. Prostě jsme se dokázali domluvit.

Děkujeme vám všem za to.

Věříte nám.

Moc děkujeme za vřelá slova podpory, které slýcháme od vás učitelů a dalších klientů nyní stále častěji.

Nesmírně nás to posiluje. Zakonzervovali jsme naši CK a pokud někdo přežije, budeme to my.

Jak se tedy dá cestovat v době COVIDU?

1) Sledovat aktuální opatření a doporučení MZV (Ministerstvo zahraničí) a mapu IATA (Mezinároní organizace sdružující letecké dopravce)

https://www.mzv.cz/jnp/

Právě zde by měly být nejaktuálnější informace, které vás navedou.

2) Hygienická pravidla

Právě na tomhle vše stojí a padá.

Hoteliéři, gastronomické hvězdy i hvězdičky, autobusoví dopravci i letecké společnosti jsou si vědomi toho, že se musí kurnik snažit, aby k nim lidé opět začali chodit. A předhánějí se v tom, kdo bude mít dříve a lepší hygienické podmínky. Bez toho by to nešlo.

Takže v hotelech se chodí na snídaně na etapy, autobusové skupiny z různých států se nemíchají, číšníci obsluhují u bufetových stolů, takže klienti nepřijdou do kontaktu s jídlem. Roušky jsou samozřejmostí. Vše se desinfikuje tak, jak nikdy dříve.

Prohlídky muzeí jsou rozplánované, chodí se v menších skupinkách, někde se upouští od prohlídek s průvodci.

Všichni si to hlídají. Všichni bez výjimky. O bezpečí klientů je postaráno maximálně. Je také na nás, abychom se chovali ohleduplně, vzali si roušky, umývali ruce, atd…však to znáte.

O výletech do přírody nebudu mluvit. Všem je jasné, že bacila v lese asi nechytíte.

Riziko, že někde na cestách chytíte tuhle potvoru je minimalizované. Nikdo si to nechce lajznout, aby mu zavřeli podnik. Chovejme se i my tak, abychom na někoho bacila neprskli. Když víte, že jste se za poslední týden potkali s pozitivní osobou, zvažte svou cestu.

3) Doporučeno je krátkodobé cestování a cestování na krátké destinace

Tedy vybírejte výlety po Evropě a výlety které trvají několik dnů. Budete tak mít jistotu, že se budete moci v dohledné době vrátit zpět, pokud se situace změní. Krátké výlety do po Evropě jsou nejlepší způsob, jak se chránit před rychle se měnícími omezeními.

4) Cestovní pojištění s ohledem na COVID-19

Cestovní pojištění u většiny cestovek již nyní zahrnuje léčebné výlohy v případě, že onemocníte na cestách COVIDem.

Některé pojišťovny již předložily nové produkty, které operují i s karanténou a dalšími výlohami, například na ubytování.

Pokud si budete takové pojištění objednávat, vždy si prostudujte rozsah pojištění, všeobecné pojistné podmínky a výjimky z pojištění, abyste se vyhnuli případnému rozčarování.

Kdy to skončí, a vrátíme se do původních kolejí?

Odpovím otázkou. Kdo si tohle troufne odhadnout?

Skončí to, až zmizí virus, až se všichni necháme očkovat nebo až se všichni promoříme. Ani jedno není pravděpodobné.

Není na mě, abych tu dělala prognózy a výhledy. Nejspíš s námi karantény a testy budou ještě nějakou dobu.

Chci vás jen pošťouchnout a povzbudit k cestování beze strachu a obav. Jde to a je to radost. Cestujme odvahou, ale i s pokorou.   

Podzimní prázdniny ve Berlině? Proč ne.

 

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: