Co pořád vymýšlet, když jen samotné učení je boj o pedagogického Oscara. Milí učitelé, občas trochu té zodpovědnosti a kreativity hoďte na někoho kompetentního - ať vymyslí program! Studenti sice viděli celý svět na youtube, ale na vlastní kukadla? Voilà, školní zájezd! Proberte jejich otupené buňky zvyklé běhat ve virtuálních hrách a prožeňte je v reálu. Bude se jim pak líp přemýšlet i v hodinách.
Jak z žáků/studentů vykřesat nadšené cestovatele?
Ano, šup sem s radami! Žádná atomová věda, všechno už máte v kantorském repertoáru:
- povídejte si s dětmi
- představte školní zájezd
- ptejte se
- pusťte biják
- přizpůsobte program věku
- zadejte úkoly na výlet
Tak to jsme vám moc nepomohli, to je nuda na druhou? Podívejme se každé radě na zoubek!
Povídejte si, nechť se cítí jako badatelé!
Ne vždy jedou na školní výlet s enthuziasmem. Možná jen nevědí, co fajn je čeká! Mají svou představu a jsou apriori otrávení. Udělejte z nich parťáky a projděte si společně program od cestovky. Vyptejte se, co vědí o plánované lokalitě - třeba formou kvízu - a společně koukněte na Google street view.
Představte zájezd - a nebudou moct dospat
Od cestovky máte harmonogram - vytiskněte jim ho a proberte ho. Ať vědí, kolik času budou pochodovat, kolik času budou mít individuálního času pro sebe. Rozchody jsou pro ně nejdůležitější, o ten je prostě nemůžete ochudit - odprezentujte to se vší parádou, ať jste za hvězdu. Zmiňte nějaká ta nej o městě, s muzei a galeriemi to nepřehánějte - vyhlaste detektivní misi: ukažte jeden dva obrazy, které mají za úkol najít. Ústně či na fotce navnaďte jejich chuťové buňky nějakou místní specialitou.
Kam je vyvézt?!
Ptejte se, dělejte vlny. Vzbudíte zvědavost a získají pocit, že je čeká něco extra. Ať to nemají tak lehké - odpovědi můžou dohledávat sami (Proč v synagogách nejsou ženy dohromady s muži? Jak zavraždili Sissi a měla opravdu tak šílený jídelníček a krášlicí rituály?)
Pusťte bezva biják
Dnešní doba je prostě vizuální, tak jim naservírujte film o dané lokalitě nebo film, který byl v dané lokalitě natáčen. Můžete pak v reálu zkusit najít nějaké místo z filmu.
Přizpůsobte program - dětská duše versus puberťák
Menší děti nebaví túra po muzeích (stačí jen jedno muzeum zaměřené na děti - mají je v každém velkém městě). Ocení návštěvu vyhlášeného hračkářství, hodinku na parádním hřišti, čokoládovnu, zoo.
Jak na puberťáky? Těm předhoďte zodpovědný úkol, budou si připadat důležití. Ať naplánují část výletu. No ano, asi se tím pádem nevyhnete návštěvě McDonaldu, ale odměníte se tam kávou a připíšete si pár významných pedagogických bodů.
Zadejte úkoly. A nesmlouvavě!
Nebudou mít přece celou tu srandu zadarmo! Školní výlet je za odměnu a hotovo. Ať najdou zajímavost - ve městě, v muzeu... Ať vyfotí nějaký objekt a vysvětlí, proč je to zaujalo (Čechům neznámá dopravní značka? Nevábně vyhlížející pokrm? Ultra divný obchod?)
Jak na bezva výlet
Pár rad na závěr:
- nechte děti ve městě sledovat mapu
- starší po samostatném rozchodu povykládají, co sami objevili (téma na slohovku?)
- vydejte pokyn zabalit na výlet netradiční dobroty (společný piknik?)
Tak, a máte je natěšené. A vy se nemusíte starat - pojištění zajistí cestovka, program i dopravu taky… Ještě váháte? Naše praktické rady vás zbaví posledních nejistot.