Kriminální muzeum – posledních 300 let temné stránky Vídně.
Projdete se v mnoha místnostech historií policejního a soudního systému, jakož i dějinami zločinů středověku až do současnosti. Setkáte se s trestním systémem temného věku a s posledními veřejnými popravami Vídně. Poznáte nejznámější kriminální případy z dřívějších dob.
Vstupné přijatelné: 3 euro.
Haus der Musik - Dům hudby. Muzeum zvuků?
Interaktivní zvukové muzeum, kde poznáte hudbu hravě i na vědecké úrovni. Cílem je porozumět hudbě a zvuku. Vídeň očaruje nejen oči ale také uši. V paláci arcivévody Karla. Potkáte velké skladatele minulosti a nahlédnete do hudební budoucnosti. Celý dům hudby zabírá 5 podlaží. Zvuky uvidíte, ucítíte a můžete sami utvářet. Jak vzniká zvuk, jak se mění v hudbu, jak lidské tělo vnímá zvuk a hudbu.
Vídeň má reputaci hudebního města a celé Rakousko je rodištěm mnoha hudebních géniů. Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Johann Strauss, Gustav Mahler. Celé patro je jim věnováno. Osobní předměty, kostýmy, historické dokumenty.
Takže nejen němčináři, ale též učitelé hudebky – poskládejte si svůj autobus a hurá do Vídně.
Albertina. Velkolepá obrazárna a císařské apartmány.
Okázalý habsburský palác, dnes obrazárna mezinárodního významu. 50 000 kreseb, leptů a akvarelů a více než 1,5 milionů rytin. Vidět můžete též císařské komnaty.
Vstupné pro děti a studenty zdarma.
Nejen obrazy, ale též krásné apartmány uvidíte v Albertině.
Školní zájezdy do Rakouska
Wiener Riesenrad – Obří kolo. Vídeňské kolo.
Jeden ze symbolů Vídně, zprovozněno roku 1897, 65 metrů vysoké. Otáčí se rychlostí 2,7 km za hodinu. Nechtě děti spočítat, za jak dlouho se otočí kolem dokola. Osm vagonů si také zahrálo hlavní roli v několika filmech. Projet se na kole je opravdový zážitek. Najdete ho v zábavním parku Pratru.
Minoritenkirche
Souvisí s naší historií více než byste čekali, a proto si jen nechte určitě do prohlídky zařadit. Každý poctivý průvodce by vás tam měl zavést. Proč?
- 1275 položil Otakar Přemysl II základní kámen
- Po smrti v bitvě na Moravském poli zde byl 30 týdnů vystaven
- Jeden z prvních gotických kostelů ve východním Rakousku
- Nachází se zde působivá mozaika Poslední večeře od Leonarda.
Židovské muzeum
V roce 1896 bylo prvním židovským muzeem na světě svého druhu. Od roku 2013 zažijete stálou expozici: „Naše město! Židovská Vídeň – dříve a nyní. Popisuje zdlouhavý pokrok po roce 1945 směrem k přeměně židovské komunity. Židovská komunita po druhé světové válce nemohla spoléhat na rakouskou vládu. Dokázala růst do své současné velikosti díky Židů z východní Evropy. Název výstavy má vykřičník, připomínající návštěvníkům otázky týkající se geografického a historického vztahu Židů ve Vídni k jejich městu.
Time Travel
Že děti nebaví historie? Záleží, jak ji podáte. Je pravda, že tahle výstava se řadí mezi ty komerční. Avšak! Buďte si jistí, že touto formou nikde jinde historii zažijete. Žádné nudné vitríny, obrazy, sochy, budovy. Dobrodružný svět, 5D kino, voskové figuríny, multimediální šou, zvukové a světelné efekty. Přesně tak, jak to mají dnešní děti rádi. Výklad našeho průvodce samozřejmě osvětlí vše ostatní.
Muzeum císařských kočárů – Wagenburg
Císař a jeho rodina měli nárok na mnoho kočárů a vozidel pro různá použití. Rekreační, každodenní, slavnostní, pohřební, sáně, automobily. Vidět můžete nádherné zdobené kočáry svatební, korunovační i pohřební.
Vstupné zdarma.
Korunovační kočár je hlavní ozdobou výstavy
Císařská hrobka – Kaiser Gruft
Ani sem mnoho školních výprav nezavítá. Vstupné není vysoké a jedná se o jedinečné místo, přímo v centru města. Mystické a tajemné místo. V chladných, temných místnostech s rakvemi se vás dotkne historie. Místo odpočinku zde nalezlo 146 příslušníků habsburské dynastie, z toho 12 císařů a 19 císařoven. Ukážeme si místo hrobku Marie Terezie a představíme část pohřebního ceremoniálu.
Věděli jste, že ještě jedna hrobka se ve Vídni nachází? Hrobka srdcí. Herzgruft. Ale o tom až někdy příště.
Muzeum vojenské historie
Jaká byla úloha rakouské armády v historii? Jedná se o nejstarší muzeum ve městě. Největším lákadlem je automobil, ve kterém byl zastřelen dědic trůnu Franz Ferdinand a jeho manželka. Krví potřísněné spodní prádlo, uniforma a lůžko na kterém zemřel. Další místnosti jsou zaměřeny na prince Evžena Savojského nebo také Marii Terezii. Ne každý ví, že Rakousko mělo po vice než 200 let přístup k moři a mělo též pozoruhodné námořnictvo.
Alabastrové perly ve stájích Španělské jezdecké školy ve Vídni
Jediná instituce na světě, kde se zachovaly klasické jezdecké dovednosti v původní podobě. Jezdec a kůň tvoří neoddělitelný celek. Hříbata se rodí černá, postupně šednou. Srst mu během několika let zbělá.
Hřebčín v Piberu dodává koně pro vídeňskou Španělskou jezdeckou školu. Mladí hřebci jsou umístěni na alpské pastviny, kde několik let sílí, a vybraní jedinci pak putují do Vídně k dalšímu výcviku. Po pěti až sedmi letech jsou připraveni k vystoupení před obecenstvem. Ranní cvičení koní s jejich jezdci spolu s klasickou hudbou lze navštívit. Několikrát do týdne v 10.00 ráno.
Neprohloupíte, pokud do programu zařadíte top atrakci Vídně: ranní tréning koní lipicánů.
Naschmarkt. Nejoblíbenější trh ve Vídni.
120 stánků, hospůdek, kaváren. Nejširší kulinářská nabídka ve Vídni na jednom místě. Od Vietnamské po italskou kuchyni. Je velká škoda, že většina skupin se k němu nedostane, ačkoliv stačí 10 minut chůze od Opery. Zpestřením je sobotní bleší trh. Už od 16 století sem putovali Vídeňané, aby ochutnali rozmanité produkty od místních farmářů a od lidí, kteří přišli až ze zámoří.
Nyní dnes najdete nejen zcela běžné věci – jako jsou sendviče, párek v rohlíku, čerstvé ovoce ale také řezníky, ryby nejvyšší kvality. Barevnost trhu doplňuje exotické ovoce a zelenina v sousedství s tradiční rakouskou kuchyní.
Procházka trhem je nejen skvělá podívaná, i když nechcete nic kupovat, je to také ukázka a průřez typickým Vídeňským obyvatelstvem, zahrnující širokou škálu etnických skupin. Vídeň byla, je a dlouho ještě bude mnohonárodnostním a přátelským městem. Chcete ochutnat Donner Kebab, japonské sushi, korejské Kimchi nebo tradiční rakouský dezert. Vše je zde k dispozici.
Například podnik Tewa nabízí na tržnici biologickou kuchyni, v něm můžete ochutnat izraelsko-orientální speciality od šakšuky (vajec se zeleninou) až po tabulleh (libanonský salát). V podniku s názvem Orient & Occident servírují manželky majitelů tureckou domácí kuchyni. Milovníci ryb si na své přijdou v restauraci Umar, kterou mnozí považují za vůbec nejlepší ve Vídni. Z rybích restaurací můžeme doporučit například ještě podniky Fischviertel nebo Nautilus. Říká se, že jsou zde nejlepší rybí restaurace ve Vídni.
Pohřební muzeum. I tohle k životu patři.
Přibližně 1 000 exponátů dokumentuje vídeňský zájem o smrt a pohřby, který byl na vrcholu v době Rakousko-uherska, kdy lidé střádali a šetřili na velký pohřeb. Posedlost „schöne Leiche“ (krásná mrtvola) podporovalo téměř 80 soukromých pohřebních společností. Muzeum založeno v roce 1967. Uvidíte černé uniformy, odznaky, které nosili pohřební zřízenci, pohřební vozy, věnce, šerpy, lucerny, svítilny, černé vlajky, urny a rakve.
Zajímavostí je rakev, kterou zavedl císař Josef II, která byla opakovaně používaná pro několik nebožtíků. Důvodem byly samozřejmě úspory. Další zajímavostí je šňůra, připevněná k ruce zesnulého, v případě, že by nebyl opravdu mrtev a probral se v rakvi, aby si mohl zazvonit.
Parlament
Na ten vás jen nalákáme. Kvůli renovaci bude možné jej navštívit až v roce 2021. Máte se tedy na co těšit. Parlament na vídeňské třídě Ringstraße je jednou z nejvýznamnějších budov historismu. Theophil Hansen ho navrhl ve stylu řecké antiky. Vedle se nacházející Epsteinův palác je jedním z nejvýznamnějších paláců na třídě Ringstraße.
Parlament najdete na okružní výstavní třídě Ringstrasse, která slavila v roce 2015 výročí 150 let od svého založení
Tak co zařadíte do jarní Vídně letos? Prohlídka města a přírodovědné muzeum jsou fajn, ale proč nezkusit něco jiného. Chce to změnu :-)