Bratislava je takové malé velké město - na hlavní město je možná rozlohou menší, ale zajímavostmi praská ve švech. Pro výlet se školáky je ideální i proto, že z Brna jste tam za chvilku a jde o přátelskou a bezpečnou metropoli. Je to město, nad kterým už skoro 50 let levituje UFO! Slovenská metropole má prostě všechno - od zoo (včetně Dino parku) až po pořádný hrad.

Ten je ostatně hlavním symbolem města a přestože dnes vypadá se svými čtyřmi ladnými věžemi značně moderně, stál tu už v 10. století, i když tehdy samozřejmě vypadal dost jinak. Uvnitř nenajdete prezidenta - ten má oficiální sídlo v Grassalkovičově paláci - ale Slovenské národní muzeum. Hned vedle hradu najdete parlament. Tam se lze objednat na prohlídku a ukázat dětem, jak to chodí v opravdové sněmovně.

Brno má Červený kostel, Bratislava má zase modrý

Ve skutečnosti se jmenuje kostel sv. Alžběty, ale všichni mu říkají Modrý Kostelík. Vypadá jako potažený modrobílou dortovou polevou a je to předválečné dílo maďarského architekta Lechnera. Mnohem, mnohem starší je gotická katedrála sv. Martina z 15. století, bývalý korunovační chrám Habsburků. V hlavách studentů by mohla uvíznout aspoň informace, že zde byla korunována i Marie Terezie.

Architektonických skvostů je v Bratislavě ale víc.
Třeba půvabná Michalská ulice s Michalskou věží - ta je jedním ze symbolů města a stojí tu už od 14. století. Uvnitř najdete Muzeum zbraní, na věži zase sochu archanděla Micheala, jak bojuje s drakem. Vlastně je tato ulička s věží velmi podobná znojemské Obrokové ulici s radniční věží. Navštivte obě místa a porovnejte sami!

Za podívání stojí rozhodně Stará radnice, která patří mezi vůbec nejstarší budovy Bratislavy. Možná je věkem letitá, ale vzhledem je to nadčasová kráska! 
Plné cenných domů je také Hlavné námestie na Starém Městě, srdce celého města, kde se odehrává kdejaká sláva. Zkrátka takový brněnský “Svoboďák” nebo pražský “Staromák”.

Uměleckými díly jsou četné bratislavské fontány
kupříkladu Fontána míru před prezidentským palácem ve tvaru zeměkoule nebo Ganymedova fontána před operou. K té se váže divoký příběh, který by snad mohl zaujmout i žáky a studenty. Příběh o krásném mladíkovi Ganymedovi, jehož pro jeho krásu unesl samotný bůh Zeus v podobě orla a učinil z něj číšníka bohů.

Školní zájezdy na Slovensko

Bratislava je také bez přehánění městem muzeí
Je jich tolik, že schválně necháme rozehrát vaši zvědavost a jako příklad uvedeme jen Muzeum hodin, které udivuje návštěvníky už desítky let.

Další muzea: 

  • Galerie města Bratislavy
  • Muzeum dějin města
  • Historické muzeum na Bratislavském hradě
  • Muzeum dopravy
  • Muzeum železnice
  • Muzeum obchodu
  • Muzeum farmacie

My osobně za zdařilá umělecká díla považujeme i všudypřítomné sochy, které v centru starého města ožily po pádu komunismu. Jejich misí bylo zlepšení šedivého posttotalitního vzezření města a obyvatele i turisty natolik bavily toulky po městě a jejich hledání, že “přisochali” další. Nepochybujeme, že vás pobaví třeba bronzová soch “Čumila” lezoucího z kanálu nebo socha velikána pohádkáře Hanse Christiana Andersena v opravdu veliké nadživotní velikosti.

Ovšem i novodobé památky mají ve městech své nezpochybnitelné místo a Bratislava není výjimkou.

Stovky let staré architektonické počiny doplňují stavby moderní. Už v úvodu jsme zmínili UFO. Jde o Nový most přes Dunaj s nóbl vyhlídkovou restaurací. Sice odtud máte asi vůbec nej výhled na město, ale bohužel při jeho stavbě byla zničena židovská čtvrť.

Už jsme v tomto článku použili několik přirovnání a paralel k českým luhům, hájům a objektům. Dovolíme si ještě jedno, protože Slováci jsou prostě naši nejbližší slovanští příbuzní - Slavín. Slavín, to je takový náš český Vyšehrad. Památník padlým ruským bojovníkům, obrovský hřbitov s několika tisíci pohřbenými vojáky. Kromě toho je odtud působivý výhled na Bratislavu a místo vyzařuje důstojnou atmosféru. Možná je to místo, kde vaši pubertální svěřenci pochopí význam boje za svobodu. Tedy aspoň na chvíli.

I okolí Bratislavy má návštěvníkovi co nabídnout

Co takový hrad Děvín. Trůní si nad soutokem Moravy a Dunaje.

Je to vlastně “jen” zřícenina, ale pokud přemýšlíte, zda může být zřícenina krásná, Děvín je důkazem, že může! Je to obrovský hradní objekt a jeho poloha také stojí za to. Trůní nad soutokem Moravy a Dunaje a nabízí fantastické výhledy, a to i na Bratislavu. Za dnešní “zřícenou podobu” vlastně může Napoleon, jehož armáda hrad rozmetala v roce 1805. Hezký způsob, jak se na Děvín dostat, je plavba lodí. Trvá hodinu a půl a cestou je nač se dívat! Výšlap na samotný hrad zpříjemní stánky nabízející různé dobroty.

Nádherné výhledy na soutok řek a až do Rakouska poskytuje hrad Děvín, ležící 30 minut od Bratislavy.

Hrad má své kouzlo i v zimním období.

Gabčíkovo Nagymaroš: Ať se taky dítka před rodiči blýsknou

Pokud vám studenti s protáčením očí budou tvrdit, “ale v Bratislavě už jsme byliiii”, můžete je nalákat na Bratislavu obohacenou o návštěvu Gabčíkova-Nagymaros. Tohle už totiž určitě někdy slyšeli, ale v drtivé většině netuší, oč vlastně jde. Můžeme objednat exkurzi a vy je v praxi poučíte, proč stojí jen Gabčíkovo a co zbylé Nagymaros. Ať se taky blýsknou před rodiči!

Římský legionářský tábor na dosah od Bratislavy

Pokud zrovna probíráte ve škole starověký Řím a antickou kulturu, mohl by se vám do repertoáru hodit podzimní výlet do Carnunta. Zní to exoticky? Vlastně jde “jen” o římský legionářský tábor. Mají tam různé programy pro děti - jak žila ve starověkém Římě mládež, jak žili vojáci, rodiny, jak gladiátoři.

Když už nevíte, jak zapříst s cizincem řeč mírovým směrem:

Bezpečným tématem je možná počasí. Ale mnohem příjemnější je téma kulinářství. Nestydíme se za to, takže to nebudeme kamuflovat - zakončíme povídání o Bratislavě jídlem! V tu chvíli roztaje každý. A slovenská kuchyně, to je paráda. V Bratislavě tudíž zažijete geniální mix slovenské, maďarské a rakouské kuchyně. Většina z jídel je nám Čechům velmi blízká, jen tu a tam překvapí nezvyklá kombinace - například husu vám v bratislavské hospodě naservírují místo s očekávanými knedlíky s lokšemi. A samozřejmě objednat si v Bratislavě halušky, to je vždy trefa do černého. Nejlepší příležitost na ochutnávání lokší plněných povidlím, makem, zelím, husími jatýrky či paštikou budete mít na vánočních trzích. Z okolních metropolí Bratislava drží nejlepší ceny. 


Školní zájezdy na Slovensko

Nevíte si rady? Volejte kdykoliv.

+420 777 197 768

+420 770 655 035

Jak uhradit zájezd

hotově nebo na poště

Bankovním převodem

Jak objednat

Rezervačním formulářem

Emailem: info@ck-zajezd.cz

Náš příběh

Počínaje au-pair v Anglii přes cestování Amerikou při vysokoškolských studiích až po křižování Evropy s našimi syny. Její historii, kulturu, přírodu, zvyky i gastronomii máme s manželem nejraději. Proto cestujeme křížem krážem Evropou. A odhalujeme dětem a studentům tajemství a místa, kde jsme téměř prošoupali podrážky. S kolegy průvodci naladěnými na podobnou notu. V pohodlí a bezpečí dnešní doby.

Kontakt

+420 777 197 768

info@ck-zajezd.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Cestovatelský žurnál. Pohladí. Navnadí. Inspiruje.

Sledujte nás na sociálních sítích: