Jakmile rozklíčují, zda jste Rus, Chorvat nebo Čech, začnou hýřit českými slůvky, vtípky a vlastními zážitky z našich krajin a snesli by vám modré z nebe. Bohužel sympatie nejsou mnohdy vzájemné. Máme předsudky týkající se potravin, mentality, náboženství. Předsudky = neznalost místních poměrů. Pojďme to tedy změnit.
Centrum města
Těžko byste hledali centrum, které je obklopeno dalšími a budovami a ze kterého vychází ulice a zbytek města, jak je tomu zvykem u jiných metropolí. Někdo považuje za střed města okolí Paláce vědy a kultury, jiní považují za střed města Staroměstské náměstí.
Staroměstské náměstí
Palác vědy a kultury
Tomu dominuje kontroverzní stavba s názvem: Palác vědy a kultury neboli Stalinský palác. Stavba několikrát unikla zbourání. Budova má 42 pater, vysoká 237 m. Dar sovětského lidu polskému národu. Stavěna v dobách nehlubšího stalinismu, dodnes vyvolává živé emoce, zvláště u starších ročníků, protože prý demonstruje sovětskou nadvládu.
Stavěna ve stylu zvaném socialistický realismus a určitý půvab a krásu jí nemůžeme odepřít.
Varšavané nejednou naznačí, že nejkrásnější výhled na město je právě ze 30 patra tohoto paláce. Proč? Protože palác sám není vidět. :-)
Staré město
Obehnané středověkými hradbami je nejvíce prodchnuto historií. Nejkrásnějším místem je čtvercové charismatické náměstí – Rynek. Vzniklo ve 13. století a někdejší středověký půdorys si zachovalo dodnes. Nenechte se však mýlit. 90% Starého města bylo zdevastováno. Některé zdroje na internetu zcela mylně udávají, že staré město bylo ušetřeno devastaci během Varšavského povstání na konci války. Staré budovy a byly bráněny dům od domu. O každý dům a barikádu byla svedena bitva. Obnova města nemá v celé Evropě obdoby. Dnes se řadí k nejkrásnějším místům ve městě. Kavárny, bary, restaurace, skvělá atmosféra. Nenechte si ujít.
Středověké hradby Varšava
Královský zámek
Bývalé sídlo polských panovníků a dřívější sídlo prezidenta. Dnes domov pro mnoho muzejních sbírek.
TIP: stálé expozice jsou ve středu zdarma. Zahrady můžete navštívit zdarma kdykoliv.
Napravo Královský zámek
Muzeum Varšavského povstání
Patří mezi nejzajímavější muzea ve městě. Velmi zdařile zpracovaná autentická expozice mapuje povstání trvající několik měsíců. Nashromáždit se podařilo na 30 000 exponátů, zaměřuje se na boje i rutinu povstání a na pozadí okupace. Využíváno je mnoho moderních audiovizuálních prvků. Velké plus je česky zpracovaný audio průvodce. Na návštěvu muzea budete potřebovat několik hodin. Čeká Vás též 3D film a výhled z věže na celé město. Úterý zavřeno!
Královská cesta
Lemována bývalými královskými sídly. Nejsympatičtější část je Krakovské Předměstí, patří k nejhezčím ulicím ve Varšavě. Stromy, náměstíčka, malé paláce, kavárny, kostely a univerzity a monumenty připomínající významné osobnosti – vědce Mikuláše Koperníka či básníka Adama Mickewiecze.
Královský palác a park Lazienki
Neboli královské lázně. Rozlehlý komplex zahrad a paláců, dříve lázně dnes ideální místo k procházkám a odpočinku.
Pravidelně se zde konají koncerty a to hned před pomníkem Frederika Chopina. Obdivujeme Palác na vodě, Starou a Novou oranžerii nebo Divadlo na Ostrově.
Wilanow
Wilanowský palác byl zbudován na sklonku 17. Století jako letní rezidence Jana III Sobieského.
Kopernikovo vědecké centrum
Kdo by si nechtěl hrát, pohrát, zkoušet, testovat, osahat. Pokusy, experimenty v obrovském množství. Mega zábava!
Frederik Chopin
Zvláštní kapitolou je právě tento hudební genius, který do Varšavy přitahuje mnoho turistů. Narozen ve vesničce Želazowa Wola. Otec francouz, matka polka. Hudebně založená rodina dopřála malému chlapci už od mala hudební vzdělání. Na podzim 1810 se rodina přestěhovala do Varšavy. V sedmi letech Frederik skládá svoji první skladbu, v osmi má první veřejné představení v místních salonech a stává se místní atrakcí a celebritou. Zemřel na tuberkulozu. Chopinovým přáním bylo, aby jeho srdce bylo uloženo ve Varšavě. Jeho starší sestra srdce převezla do Varšavy a je uloženo ve stříbrné schránce v bazilice Svatého Kříže ve Varšavě.
Navštivte Muzeum Frederika Chopina. Hudební rukopisy, korespondence, vzácné osobní předměty, posmrtná maska a pramen jeho vlasů. Zaposlouchejte se do jeho děl.
TIP: než pojedete do Varšavy, poslechněte si Chopinův Jarní valčík.
Více o hudebním geniovi Frederiku Chopinovi
Marie Curie Sklodowska
Bylo jí 24 lež, když odešla studovat do Paříže. Proslavila se s manželem při zrodu obodu radioaktivity. Dvakrát obdržela Nobelovu cenu.
Varšavské legendy
Siréna – mořská panna
Sirénka je hrdinkou několika varšavských legend. Zatoulala se po Visle až na břehy dnešního Starého města. Rybářům sice plašila ryby, ale byli tak okouzleni jejím zpěvem, že ji nechali být. Až jeden vychytralý obchodník si spočítal, kolik vydělá, když sirénku chytí a prodá nebo bude ukazovat na odiv. Sirénu vlákal do pasti a uvěznil. Žalostný pláč a křik uslyšeli rybáři a přišli jí na pomoc. Siréna byla vděčná a slíbila navždy oddanost. Proto je ozbrojená mečem a štítem na obranu města.
Wars a Sawa
Dávno je tomu, sto stála malá chata obývaná rybářem Warsem a jeho ženou Sáwou. Jednoho dne místní pán lovil v lesích a zbloudil až k chatě rybáře. Putování lesem v noci bylo nebezpečné, Wars a Sáwa nabídli pánovi přístřešek. Za to, že se o něj tak statečně postarali a pohostil, byl pán velmi vděčný a místní kraje pojmenoval navždy Warsawa.
Bazilišek
Z vejce nakladeného sedmiletým kohoutem se vylíhl ve sklepeních starého města divoký netvor – Bazilišek. Hlavu kohouta, tělo ostnatého hada. Ve sklepeních byly četné poklady. Nikdo se k nim nemohl dostat, protože baziliškův pohled byl smrtelný. Kdo se na něj podíval, proměnil se v kámen. Našel se však odvážný švec a rozhodl se získat poklad střežený baziliškem. Vzal zrcadlo a odkráčel do sklepa. Když slyšel řev blížícího se netvora, nastražil zrcadlo a bazilišek jak spatřil svůj odraz v zrcadle, proměnil se v kámen. Díky své lstivosti získal mladý švec velké bohatství.
Zlatá kačena
Před mnoha a mnoha lety, v malém podzemním jezeře pod Ostrovním palácem plavala malá zlatá kačenka. Říkalo se, že je to zakletá princezna, která hlídá nesmírné poklady. Chudý švec se rozhodl poklady najít a vydal se za zlatou kačenou. Kachna mu navrhla zkoušku: švec dostane 100 dukátů, a když je dokáže utratit do západu slunce, všechny poklady dostane pro sebe. Avšak těch 100 dukátů musí utratit jen sám na sebe a pro sebe. S nikým se nesmí podělit. Pokud by zkoušku nezvládl, vše bude vniveč. Švec celý den utrácel a utrácel. Koupil si nové kvalitní šaty na míru, zlatý kočár, jedl a pil a utrácel zleva zprava. Před setměním mu zbyl jeden dukát. Před vchodem do paláce uviděl starého vojáka, válečného veterána, prosícího o chléb. Hodil poslední minci žebrákovi a v tu chvíli se kouzlo rozplynulo.
Muzea, videa a další čtení o Varšavě