Za pět, šest hodin jste z Brna v hlavním městě Lublani. Alpy, Středozemní moře, šťavnatá zeleň - zažijte pořádnou túru přírodou i naprostý relax díky všudypřítomnému vodnímu elementu. Slovinci jsou nadmíru pohostinní, úroveň služeb vysoká a ceny přijatelné. A to všechno na školním zájezdu bez starostí s programem.
Stará slovinská pověst vypráví, že při vzniku světa dostala každá země něco svého: jedna hory, jiná moře, další husté lesy. Nakonec, když už všichni měli svou krásu v kapse, ozvalo se Slovinsko: A co já? I tu se z brašny vysypal poklad, který tam čekal až na konec: "To nej od každého." Ve Slovinsku se tak spojilo moře s horami, lesy s vodami, pole s vinicemi.
Metropole Lublaň(“je milována”)
nabízí tolik, že se to ani nedá uspokojivě vyjmenovat: plavbu na lodičkách, přehršel památek, jízdu lanovkou z centra města na hrad z 16. století, překrásný park Tivoli i zoo.
Nejslavnější rodák
Rozhodně architekt Josip Plečnik V Lublani i po zbytku země můžeme najít úctyhodné množství staveb - jen v Lublani je jich 60 a nejsou to jen domy s prvky všech možných stylů, ale třeba také sochy. Na počátku 20. století přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu.
Plečnik kam se podíváš. Miloval sloupy. Přijde vám most povědomý a trošku nedodělaný? Povíme proč.
Tip:
Žáky nebo studenty na školním zájezdu lze díky Plečnikovi hezky zaúkolovat - vyhlaste soutěž, kdo při pouti po Lublani najde nejvíc Plečnikových děl.
Školní zájezdy na Slovinsko
Slovinský Karst - otec všech světových krasů
Slovinský kras dal název všem krasům světa. Tvoří jej tisíce jeskyní skrývajících vodopády a prastaré krápníky. Některé jeskyně jsou pod patronátem UNESCO, jako nejznámější Postojna a Skocjan. K navštívení jsou však i méně známé, přitom srovnatelně krásné, zato levnější jeskyně - Pivka Black, Planina, Križna cave… Nejen oči vás a dětí budou potěšené, i jazyk si přijde na své díky poctivým dobrotám v hostincích (a celé stovce vinných sklípků) rozesetých po celém krasu.
Nekonečný kras, nekonečné rozsáhlé jeskyně.
Lidská ryba v jeskyni Postojna
V akváriu se nachází slovinský unikát. Lidská rybička, macarát jeskynní. Dožívá se 70 let a potrava jí stačí jednou za 12 let. Třeba budete mít štěstí a vzácnou rybku zahlédnete. Žije jen na několika místech na světě.
Pokud budete mít štěstí, vzácnou rybičku též zahlédnete
Tyrkysová Soča, klenot evropského vodstva. Vezme dech i puberťákům doby tabletové.
Tolik selfíček v přírodě, kolik se jich pořídí tady, ještě nenafotili. Údolí alpské řeky Soči okouzlí bělostnými peřejemi a smaragdovými tůněmi, pohádkovými soutěskami.
Zajímavost:
Za modrozelenou barvou řeky Soči není chemie z nějaké továrny poblíž,ale vysoký obsah uhličitanu vápenatého typického pro krasovéoblasti, jimiž řeka protéká.
Pevnost Kluže, cíl školního výletu pro dějepisáře
Nejnavštěvovanější kulturní památka Slovinska v údolí již zmiňované řeky Soči. Pevnost sloužila při obraně proti turecké invazi, Napoleonově armádě i útokům během 1. světové války. S pomocí místního průvodce si studenti doplní znalosti z dějepisu.
Bled, lázeňské městečko s pohádkovou atmosférou
Lázně na břehu Bledského jezera mohou sloužit jako ideální výchozí bod pro turistiku kolem jezera. Zdatnější skupiny se staršími studenty mohou okusit místní ferraty. Podzemní termálními prameny vyhřívají jezero na přívětivých 26 °C, takže koupání je v podstatě povinnost! Nejhezčí výhled na jezero budete mít z nádvoří hradu Bled usazeného na skalnatém výběžku nad jezerem.
Tenhle pohled na jezero Bled se neomrzí
Jezero Bled je krásné v každém ročním období
Školní zájezdy na Slovinsko
Nevšední suvenýr ze Slovinska? Pytlík soli
Co děti na školním výletě ještě zaručeně neviděly? Saliny. Piranské saliny ukazují profesi přetrvávající už tisíce let - obchod se solí. Městečko Piran založilo přírodní park Sečovlje Salina. Výroba soli totiž vytvořila zvláštní ekologické podmínky, ve kterých mohou přežít pouze určití zástupci fauny a flóry přizpůsobení těmto zvláštním podmínkám.
Piraň. Chlouba slovinského pobřeží.
Je podobné Benátkám a coby přímořské městečko vyniká mezi pobřežními městy Slovinska. Možské pobřeží Slovinska je sice krátké, o to však malebnější a Slovinci se o něj náležitě starají. Dalo by se říci, jako o vlastní.
Připomíná vám Piran město Benátky? Však také nejsou tak daleko. Jejich vliv doplul po vlnách až sem.
Piran na slovinském pobřeží
Nejznámější bělouši světa. Lipicáni.
Lipica je kolébkou koní, kterým se po celém světě říká Lipicáni. Rodí se černí, během několika let se z nich ale stávají alabastrové perly. V dospělosti předvádějí bezchybnou drezuru. Milovala je i císařovna Sissi. Pokud se s třídou rozhodnete pro návštěvu přes 400 let staré hřebčírny obklopené zvláštní přírodou, můžete bělostné krasavce vidět pod širým nebem nebo ze účastnit jejich tréningu každodenního tréningu. Na večerní předsavení si potom zajedete do Vídně, kde mají stáje a jsou opečovávání s největší láskou a laskavostí.
Další zážitek, který se neopakuje každý den. Na Lipizány adolescenti nezapomenou.
Bůh se třemi hlavami
Triglav je nejvyšší vrchol Julských Alp (2864 m), symbol celého Slovinska. Prý každý Slovinec musí dojít aspoň jednou za život na jeho vrchol. Jméno je dle tříhlavého praslovanského boha. Každá z hlav vládla jinému prostoru - zemi, nebi, peklu. Hora se nachází v Triglavském národním parku. Když budete chtít přilákat pozornost svých svěřenců k přírodním zajímavostem, ať najdou některé ze vzácných rostlin nebo živočichů (žije tu třeba orel skalní nebo svišť).
Nejsme Slovinci, takže na něj během školního výletu šplhat nebudeme. Pokochat se však můžeme.
A co ještě?
Pokud chcete vidět nejstarší vinnou hlavu světa, musíte do druhého největšího města Slovinska - Mariboru. Pokud mezi vašimi žáky či studenty převažují kluci, vezměte je do vojenského muzea Park Vojaške Zgodovine - mohou si tu vlézt do opravdové ponorky. V případě nepříznivého počasí zachrání situaci Laguna, největší aquapark na slovinském pobřeží s ohřívanou mořskou vodou.
Milí pedagogové, Slovinsko je fantastická destinace pro středné krátké školní dobrodružství všeho druhu. A žáci se tu všude domluví anglicky - jen ať v praxi předvedou, co se přes rok naučili ve školní lavici!
Autor fotografií v článku: www.slovenia.info